Водостічна система – невід’ємна частина будь-якої покрівлі, а організація водостоку необхідна усім типам будівель, як житловим, так і промисловим. За наявності комплексного збору води, уся вода, що потрапила на покрівлю, організовано відводиться у спеціальні місця водозбору, не допускаючи її потрапляння на зовнішні стіни будівлі, його цоколь і фундамент та запобігаючи їхньому зайвому намоканню.
Окрім того, що водостоки дозволяють стінам будинків залишатися сухими, вони ще й захищають прибудинкову територію від розмивання.
Але, окрім суто практичних функцій, водостічні системи виконують ще й декоративні, природно вписуючись у загальний архітектурний ансамбль будівлі і гармонійно поєднуючись з її конструктивними елементами.
На початку водостоки уявляли собою прості глиняні жолоби, які відводили дощову воду, але вже у Середньовіччі їхньому зовнішньому вигляду стали надавати дуже великої уваги, монтуючи водостічні труби усередині фігур фантастичних кам’яних чудовиськ, що прикрашали фасади будівель. При цьому дощова/тала вода зливалася через пащу цих потвор на деякій відстані від фасаду.
У наш час водостоки є системою водостічних труб, жолобів, зливів, водовідводів, воронок і водозборів, закріплених на стінах будівель за допомогою різного роду кріпильних елементів, але функціонують вони за тією ж самою схемою, що і середньовічні, хоча застосовувані сучасні матеріали вельми здешевили облаштування водостічних систем.
Облаштування водовідвідної системи
Проектуючи водостічні системи слід виходити з їхнього прямого призначення – якомога більш ефективно видаляти зайву вологу з поверхонь дахів та покрівель.
При необхідності заміни водостоку, новий водозлив за своїми розмірами має бути аж ніяк не меншим від старого, або навіть трохи більшим.
Облаштовуючи водовідвідну систему найпильнішої уваги слід надавати встановленню снігозатримувачів, які захищають зливні стоки від сходу снігу та криги, а також бажано подбати про організацію системи антиобледеніння, що попередить утворення льоду та забезпечить стік талої води.
Для з’єднання водостічних труб з жолобами використовуються водостічні воронки, а сучасні аксесуари (наприклад, замки профілю) дозволяють здійснювати монтаж водостічних систем швидко та ефективно на будівлі будь-якого архітектурного стилю та довільної форми.
Слід пам’ятати, що стан покрівлі та водостоків – речі взаємопов’язані, тому правильно організована система збору та відведення надлишків вологи значно подовжує час служби покрівлі, а, отже, і експлуатаційний термін всієї будівлі у цілому.
Влаштування водостоку
Усі водостоки, незалежно від матеріалу, влаштовані по одній схемі і мають однакові компоненти. Основними елементами водостічної системи є закритий з торців заглушками жолоб для збору та відводу води, і водостічна труба, як головний компонент водозливної системи.
Сегменти водостічних труб з’єднуються міх собою за допомогою колін, що мають кут 90о або ж 120о. Вода до зливної систему надходить із жолобів через водозливні воронки, а відводиться у водовідвідну канаву/водозбірник через частину труби, звану відведенням.
На стіні будівлі або обрешітці водостічна система кріпиться за допомогою кронштейнів.
Монтаж водостічної системи простіше і дешевше за все здійснювати методами промислового альпінізму.
Типи водостоків та їхні відмінності
Існує усього 2 типи водостічних систем: прямокутні та округлі. Однак, на цьому їхні відмінності не кінчаються. Наприклад, круглий сталевий металевий водозлив має полімерне покриття як з зовнішньої, так і з внутрішньої сторони, у той час як водостік прямокутного перетину покритий захисним полімером лише ззовні, а всередині має простий шар ґрунтовки, не посідаючи, таким чином, належного антикорозійного захисту.
Тому, за відсутності будь-яких особливих вимог з дизайну, суто з практичного погляду, металева водостічна система круглого перетину виглядає краще через ліпшу захищеність від корозії і, як наслідок, більш тривалий термін експлуатації.
Що ж стосується пластикових водостоків, то вони можуть мати довільну форму, яка залежить лише від архітектурного дизайну самої будівлі.
Види водостічних систем
- Водостічні системи з металу
Виготовляються з міді та оцинкованої сталі, довговічні та надійні, завдяки чому набули неабиякої популярності. З недоліків – висока ціна, велика вагу і недостатня елегантність; - Стальний водостік
Вкритий антикорозійним полімерним покриттям, адаптований до українського клімату, з плином часу не втрачає свого вигляду та експлуатаційних характеристик, має широкий вибір колірних рішень; - Мідний водозлив
Дуже декоративний, надійний і довговічний, має високу герметичність, справно служить десятками років без жодних проблем; - Пластикові водостоки
Універсальне рішення для усіх типів будівель. Це легкі, дешеві, прості у монтажі водостоки, що мають гладку забруднювану поверхню і високу герметичність.
Особливості металевих і пластикових систем водостоку
Особливості пластикових водостоків:
- Стійкі до атмосферної та лужної корозії;
- Міняють розміри при перепадах температури;
- Малогорючі;
- Ізолюють шум води;
- Витримують значні механічні навантаження;
- Прості в монтажі;
- Можуть бути практично довільної форми та кольору;
- Не вимагають догляду;
- Термін експлуатації – 15-25 років.
Особливості водостоків з металу:
Експлуатація та профілактичне обслуговування водостічних систем
Експлуатація водостоків пов’язана з їхнім засміченням опалим листям та іншим сміттям. Для вирішення цієї проблеми існує 2 способи:
• Очищення водостічної системи (труб, жолобів) мінімум раз на півроку
• Установка в жолоби захисної дрібнопористої сітки
Ці прості рішення значно подовжують терміни експлуатації систем водовідведення, а другий спосіб взагалі позбавляє від необхідності будь-яким чином стежити за їхнім станом.
Проте, у зимовий період належному функціонуванню водостічних систем слід надавати підвищеної уваги, оскільки взимку нерідко спостерігається обледеніння жолобів та водостічних труб.
Для попередження цієї неприємної ситуації можна порекомендувати влаштування системи обігріву у вигляді прокладених всередині жолобів електротенів. Оскільки це призводить до значного подорожчання системи та збільшення витрат на її експлуатацію, то найчастіше подібний варіант зустрічається при облаштуванні покрівлі елітних житлових будинків.
Так само у зимовий період (особливо у сніжні зими) слід подумати про влаштування системи снігозатримання, аби сніг, що сходить своєю масою як-небудь не зруйнував жолоби.
Наша компанія спеціалізується на проведенні висотних робіт, серед яких і комплексні фасадні роботи. Усі роботи виконуються методом промислового альпінізму. Вартість та деталі співпраці уточнюйте за контактними телефонами у нас на сайті.