Елеватор – місце для зберігання запасів зерна, а також інших сипучих/гранульованих матеріалів. Це особливого роду складське приміщення, виконане у вигляді вежі, що має максимальний об’єм за мінімальної площі. Окрім того, конструкцією елеватора передбачені швидкі завантаження/розвантаження, а також переміщення продукції, що зберігається.
Найчастіше елеваторні комплекси використовуються в якості підприємств харчової промисловості для тривалого зберігання великих партій зерна.
Зерно або інші сипучі матеріали зберігаються в силосних корпусах, які і є головними складськими конструкціями елеваторного комплексу.
У минулому столітті елеватори складалися з високоміцних бетонних монолітних силосів, а складені елеваторні конструкції мали залізобетонні частини.
До будівництва, монтажу та експлуатації елеватора ставляться дуже високі вимоги, адже лише в такому випадку можливе тривале зберігання і якісна переробка зернового матеріалу.
Тому у Правилах експлуатації елеваторних споруд чітко прописана необхідність періодичної діагностики їхнього технічного стану, а також терміни профілактичного/планового ремонту.
Конструкції елеваторів складаються з бетону і металу, які, як і будь-які інші матеріали, з часом руйнуються – метал іржавіє, а бетон тріскає і кришиться.
В результаті руйнування зовнішнього бетонного покриття оголюється арматура елеваторного каркасу, конструкція втрачає цілісність, а разом з нею і міцність, що призводить до зниження експлуатаційного терміну елеваторної споруди.
Отже, для безперебійної роботи елеватора потрібен регулярний комплексний ремонт його з/б корпусів.
Що входить у комплексний ремонт елеватора
Комплексний ремонт елеватора складається з ремонту наступних проблемних місць:
- Ремонт м’якої/жорсткої покрівлі
- Ремонт фасаду
- Ремонт фундаменту і з/б колон
Для продовження терміну експлуатації елеватора слід якнайпильнішим чином стежити за порушеннями цілісності даних проблемних зон і своєчасно їх усувати.
Ремонт м’якої/жорсткої покрівлі елеватора
Атмосферні опади – головні вороги будівель. Покрівля захищає елеваторну споруду від сонячного світла, морозів, дощової і талої води. Ось чому вона повинна бути завжди справною, адже будь-яке її пошкодження тягне за собою подальше руйнування, що виразиться у необхідності капітального ремонту усього комплексу.
Через те, що покрівля постійно перебуває під прямим впливом атмосфери, вона повинна бути вологостійкою, морозостійкою, стійкою до дії хімічних речовин і впливу сонячної радіації.
Ремонт покрівлі – важлива та відповідальна справа, яка включає у себе, крім усього іншого, ремонт водо- та зливостоків.
Особливу увагу слід приділяти стикам, оскільки пошкодження цих зон, як правило, спричинює деформацію покрівлі і подальше її руйнування.
Покрівлі поділяються на тверді та м’які. Вибір типу покрівлі залежить від кута нахилу, – якщо він менший від 15о, то покрівля повинна бути м’якою, інакше буде складно забезпечити герметичність стиків.
М’яка покрівля дуже практична, тому саме вона використовується для покриття промислових будівель.
При ремонті м’якої/жорсткої покрівлі широко використовуються альпінізм промисловий в Україні, оскільки це знижує витрати і спрощує робочий процес, оскільки не вимагає додаткового обладнання.
Ремонт фасаду елеватора
Фасад елеватора виготовляється з металу або бетону. Оскільки елементи каркасу елеватора перебувають під постійним деформуючим навантаженням, його ремонт не обмежується простою заміною облицювання, а є цілим комплексом спеціалізованих ремонтних робіт:
- Ремонт (герметизація) швів
- Внутрішня гідроструйна зачистка силосів
- Зовнішня очистка силосів
- Ремонт силосів
- Заміна вікон
- Оштукатурювання фасаду
- Фарбування елеваторних конструкцій
- Відновлення залізобетону
- Ремонт перехідних галерей
Однією з найважливіших робіт з ремонту елеватора є герметизація швів, яка дозволяє збільшити міцність конструкції і забезпечити вологонепроникність. Не секрет, що внутрішні стики і міжпанельні шви є найбільш вразливим місцем елеваторних споруд. Тому вони потребують особливої уваги та турботи.
Герметизація тріщин складається з:
- Очищення тріщин від старого розчину, залишків зерна, бруду і пилу
- Заробки швів і стиків
- Очищення стиків
Ще однією частою причиною руйнування елеваторних конструкцій є надлишок вологи, яка, потрапляючи до тріщин, викликає розтріскування фасаду. Тому необхідне захисне гідроізолююче фарбування елеваторів, яке запобігає їхньому несвоєчасному руйнуванню.
З тією ж самою метою захисту елеватора від зайвої вологи та інших несприятливих впливів навколишнього середовища здійснюється і оштукатурювання його фасаду. Так само, це надає елеватору естетичного вигляду.
Фундамент і колони елеватора відчувають величезні навантаження, так як масивні самі по собі і, крім того, в спорудах елеватора скупчуються сотні і тисячі тонн продукції. Цілісність підстави порушується, в ньому з’являються дефекти. Тому, перед початком будь-яких ремонтних робіт, слід оцінити стан фундаментного підстави і усунути всі виявлені дефекти, що включає:
• Ремонт з/б колон
• Ремонт фундаменту/основи елеватора ін’єкційним методом
Складнощі у ремонті елеваторів
Елеватор – дуже висока споруда, тому його ремонт можливий або при допомозі спеціалізованих і дорогих будівельних риштувань, або відносно дешевим методом промислового альпінізму.
Будь-які ремонтні роботи елеваторних споруд слід розпочинати з їхнього зовнішнього очищення, оскільки вони завжди вкриті грубим шаром пилу найрізноманітнішого походження.
Елеватор працює, як правило, у безперебійному режимі, тому його доводиться ремонтувати просто під час експлуатації.
У підсумку, якість виконаних робіт залежить від 3 складників:
- Професіоналізму підрядника
- Застосованих технологій
- Використаних матеріалів
Вартість ремонту елеватора
Ціна ремонту залежить від обсягу необхідних робіт, кількості і вартості технологічних процесів, наявності додаткових підготовчих робіт. Тому остаточні цифри можуть бути названі лише після безпосереднього ознайомлення з конкретним виробничим об’єктом.
Наша компанія виконує якісне обслуговування виробничих підприємств в Україні, здійснює ремонт елеваторних корпусів і приміщень зерносховищ, а також інших складських приміщень для зберігання сипучих, рідких і гранульованих продуктів.
Про умови співпраці ви можете дізнатись за контактними телефонами, розміщеними на нашому сайті.