Вимоги до техніки безпеки, які повинні дотримуватися промислові альпіністи, детально викладені в наказі Державного Комітету України з охорони праці, від 09.10.2003.
У цій статті ми опишемо загальний зміст документа і наведемо деякі витяги з нього. Посилання на оригінал документа: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0970-03
Загальні положення
У загальних положеннях документа перераховується спорядження, яке може використовуватися альпіністом при проведенні висотних робіт, надаються визначення професійним термінам.
Здебільшого терміни ці знайомі кожному альпіністові: карабін, стропа, пояс страхувальний лямковий та інші. При цьому присутні визначення і менш очевидних термінів, таких як: роботи на висоті і верхолазні роботи, пояснюється відмінність між даними поняттями. Так верхолазними називаються роботи на висоті більше 5 м від землі, перекриття або робочого настилу, в той час як роботи на висоті – це роботи, при яких альпініст знаходиться на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів по висоті понад 1,3 м.
Повідомляється, що роботи на висоті відносяться до робіт з підвищеною небезпекою, тому повинні виконуватися тільки фахівцями, що пройшли відповідну підготовку та медичний огляд.
Дається перелік документів і норм, які повинні знати альпіністи, перераховуються: документи, необхідні для використовуваного обладнання та спорядження, проектна документація, необхідні для ведення висотних робіт.
Вимоги щодо безпеки перед початком робіт
У розділі описуються пункти: про необхідність огорож.
Перераховуються елементи, без яких починати роботу забороняється: аптечки, системи пожежогасіння, засоби індивідуального та колективного захисту.
Окремими пунктами йдуть: перевірка самопочуття працівників і перевірка інвентарю. Дається список параметрів, за якими інвентар потрібно забракувати і не допустити початок робіт.
Вимоги безпеки при виконанні робіт
Окремі пункти описують як і ким повинен проводиться підйом вантажів. Є пункт для керівника робіт, в якому сказано, що перед підйомом керівник повинен особисто переконатися в надійності з’єднань.
У пункті 3.6. даються подібні інструкції щодо страхувальних ремнів: в яких випадках і на яких висотах їх обов’язково застосовувати з амортизаторами, в яких можна обійтися без них.
Ще раз робиться акцент на підготовчий етап робіт: постачання працівників засобами колективного та індивідуального захисту, відключення електрики ланцюга, теле і радіо модулів.
Останній пункт описує вимоги для зварювальних робіт (використання страховок з сталевого канату, ланцюгів).
Вимоги безпеки після закінчення робіт
Найкоротший розділ в документі, в ньому містяться пункти, які вимагають:
від робочих:
- прибрати робочі місця;
- повідомити керівника робіт про будь-які проблеми в роботі і помічені недоліки
- провести технічне обслуговування обладнання.
Від керівника робіт:
- перевірити робочі місця і забезпечити вихід людей із зони робіт.
Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
Перший пункт даного розділу повідомляє, що робочі ЗОБОВ’ЯЗАНІ в разі виникнення аварійної ситуації:
- негайно припинити будь-які роботи;
- повідомити керівника про аварію;
- прийняти (по можливості) заходів до усунення аварії;
- в разі нещасного випадку: надати першу допомогу потерпілому, викликати лікаря або відвезти потерпілого до лікарні.
Другий пункт говорить про необхідність припинення робіт і при необхідності спуску обладнання з висоти в разі різкої зміни кліматичних умов.
Третій пункт вимагає від керівника в разі погіршення самопочуття працівника забезпечити безпечний спуск працівника і викликати лікаря.
Останній пункт описує згідно якому документу повинно проводитися розслідування нещасних випадків.
Фахівці компанії «Нове Століття Плюс» дотримуються вимог описаних у законі. Телефонуйте і замовляйте висотні роботи в Києві!